Budowanie relacji.

Budowanie relacji.

Relacja ze sobą.

​​Związek dwojga ludzi można opisać na wiele sposobów: można m.in użyć modelu proponowanego przez Zosię i Dawida, którzy mówią o trzech filarach relacji: komunikacji, bliskości i intymności. W kolejnych wpisach przyjrzymy się różnym zagadnieniom, które mogą być wyzwaniem, a które jednocześnie są budulcem głębokiej i trwałej relacji.

Odwołując się do modelu TantraLove, każdy obszar można rozpatrywać na poziomie indywidualnym, czyli w relacji do siebie samego, w relacji z partnerem/partnerką i w relacji społecznej. W naszym modelu, Komunikacja może być ze sobą, z partnerem i z grupą ludzi.

Komunikacja ze sobą to sam początek, który ma przełożenie na pozostałe obszary. Ważne jest, żeby wiedzieć co myślę, czego potrzebuję, czego nie chcę i gdzie są moje granice? Bez tego wszystkiego w każdej relacji prędzej czy później zaczną się kłopoty.

Poznawanie siebie to proces nieustannego poszerzania świadomości, składający się z doświadczania i refleksji, a także z własnej introspekcji i analizy. To jak sprawdzanie, czy lubi się wchodzić do zimnej wody. Trzeba wejść, doświadczyć, najlepiej kilka razy w różnych okolicznościach, by potem móc opisać doświadczenie i wysnuć wnioski na​ swój temat.​ Zaglądanie w wewnętrzne odczucia pozwala natomiast określić własne potrzeby i granice.

Brak dobrej komunikacji ze sobą sprawia, że nie wiemy, czy coś lubimy, czy nie, a gdy nie mamy własnego zdania, to mamy zdanie kogoś innego, albo padamy łupem loterii. Dlatego warto poznawać siebie, swoje pragnienia, oczekiwania, swoje lęki i smutki.

Komunikacja ze sobą odbywa się np tak: lubię lody, nie lubię hałasu, myślę, że świat jest pełen możliwości, nie znoszę ​chamstwa, złości mnie gdy ktoś przychodzi bez zapowiedzi.​ To jest to wszystko, co mogę powiedzieć o sobie, o swoich uczuciach, przekonaniach i o swojej historii, która ma wpływ na to jak teraz funkcjonuję.

Poznawanie siebie dotyczy także ciała. I choć nie jesteśmy ciałem tylko je posiadamy, to jednak warto o ciało zadbać. I nie tylko dlatego, że zdrowe i sprawne ciało pozwala na więcej i życie jest przyjemniejsze bez bólu i ograniczeń. Poprzez ciało doświadczamy uczuć, emocji, wrażeń oraz umysłu. Gdy mamy dobry kontakt z ciałem, mamy dobry przepływ informacji o tym, co się dzieje w naszym życiu.